5 czerwca 2011

Kto się uczy języka polskiego?

I po co?

Korzystając z Lang-8 zauważyłam, że wielu ludzi uczy się języka polskiego i języka japońskiego/chińskiego. Zastanawia mnie to połączenie. Czy ludzie Ci uważają język polski za tak egzotyczny, ponieważ przyznać muszę,  że dla mnie chiński jest takim językiem. Pewnie dlatego, że nie znam żadnego dobrze :D
Co myślicie o tym?

Z ciekawości, moją łamaną angielszczyzną zapytałam, po co ludzie uczą się polskiego?
Większość odpowiedziała, że mają znajomych Polaków, inni, że mają polskie korzenie. Kolejni, że mamy fascynującą historię, tradycję. Na początku dziwiło mnie, że jest ktoś kto chce się nauczyć naszego języka. Dziś rozumiem ich. Mamy naprawdę piękny język :)

Pochłonięci nauką zapominamy o naszym ojczystym języku, to jak z czasem zmieniał się. Ci obcokrajowy otworzyli mi oczy na to jakim ciekawym językiem się posługujemy. Jeśli znajdzie się jakiś polonista czytający mój blog, apeluję o napisanie posta na temat języka polskiego! :) Chętnie przeczytam ! ;)

Tym, którzy sami zmagają się z nauką, polecam obejrzeć filmiki umieszczone niżej. Fajnie jest popatrzeć jak inni uczą się polskiego ;)
Polecam!
 Dla tych, którzy chcą więcej:
http://www.youtube.com/user/dsnopek
http://www.youtube.com/user/sakuraXtutu
http://www.youtube.com/user/TaPogawandkaShow

7 komentarzy:

 1. Pierwsze dwa filmiki oglądałam i 'śledze' obydwu panów,fajnie posłuchać jak ktoś zmaga się z naszym językiem no i fajnych rzeczy się można dowiedzieć :)
  A Panią muszę obejrzeć ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Umieram przez cały dzień od tego upału i nijak nie mogę się zabrać do roboty, ale jak usłyszałam, że Polacy są tacy "żywi"... Nie ma rady, trzeba wziąć się w garść ;). Zmotywował mnie ten pan :P.
  Strasznie to miłe, że ktoś widzi w Polakach coś więcej niż to, że marudzą :). No i samo to, że komuś chce się uczyć polskiego... Fajnie.
  Nb, 2 lata temu, na zlocie japonistów, spotkałam 2 Japonki, które TAK mówiły po polsku, że szczęka opadała mi na podłogę za każdym razem jak je słyszałam. Zresztą, wszyscy patrzyliśmy na nie jak na cud natury. Chyba nie byliśmy za grzeczni ^^. Ale to naprawdę było niesamowite, bo na pierwszy rzut oka widać było, że są Azjatkami, a mówiły bezbłędnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem czy wiecie, ale wielu chinczykow uczy sie polskiego przez wzglad na .. Chopina ;), ktorego kochaja duzo bardziej niz my polacy..

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sympatyczne filmiki :) Miło wiedzieć, że nasz piękny język robi się coraz bardziej popularny wśród obcokrajowców !

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście też jakiś czas temu byłam mile zaskoczona ilu ludzi uczy się języka polskiego i to z fantastycznymi efektami,biorąc pod uwagę "logikę" naszej gramatyki:)Mnie to bardzo motywuje do nauki języków obcych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki wszystkim za komentarze!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ogólnie nikogo nie znam kto by się uczył Polskiego a znajomości w świecie mam mnóstwo :)

  Według mnie nie ma się czym jarać bo najwyżej tych osób uczących się Polskiego z całego świata nie będzie więcej jak około 1000.

  OdpowiedzUsuń