23 lutego 2012

Jak rozmawiać z obcokrajowcami przez Skype?

Po ponad pół roku rozmów z moją amerykanką postanowiłam napisać taki post :) Sprawa prosta nie jest, szczególnie jeśli ktoś jest małomówny...Na początku kiedy nie znamy naszego rozmówcy, najlepiej zapytać jak ma na imię:) ?
Następnie ile ma lat, czy ma rodzeństwo, jeśli ma można zapytać w jakim wieku jest rodzeństwo czym się zajmuje, czy ma dzieci? Opowiedzmy również o sobie ;)
Jeśli nasz rozmówca jest dorosły, zapytajmy gdzie pracuje, jeśli jest to uczeń/student gdzie się uczy/studiuje, można od razu zapytać o to jak wygląda szkolnictwo i szkoła wyższa w danym kraju (ile lat się chodzi do szkoły, czy są przerwy na lunch, jak wyglądają zajęcia, czy samemu wybiera się przedmioty itd.)?
Zapytajmy o zainteresowania danej osoby, czy gra na jakimś instrumencie, czy lubi góry (morze), czy lubi czytać książki jeśli tak to jakie i jaką czytał ostatnio. Czy lubi oglądać filmy jeśli tak to jakie i jaki ostatnio oglądał (może przybliżyć fabułę)? oczywiście sami opowiadamy o sobie również :)
Możemy również zapytać o życie w danym kraju, czy ludzie są zabiegani, czy raczej nie? Możemy zapytać o mentalność ludzi w danym kraju? Jacy są mężczyźni, jakie kobiety?
Co w danym kraju się jada, popularne potrawy ;) ?
Można również porozmawiać o stereotypach. Co w naszym kraju myśli się o innych krajach, jakie są stereotypy?
Zapytajmy jaka jest pogoda, powiedzmy jakie u nas są zimy, jakie są lata?
Możemy również poruszyć takie tematy jak: polityka, gospodarka, wojna, historia, biologia, geografia.
Zapytajmy co rozmówca robił w ostatnim tygodniu, bądź wczoraj? Jak mu poszło na egzaminie który miał mieć.
Czy ma zwierzątko? ;) jeśli tak jak się nazywa :) opowiedzmy, o naszym, a jeśli nie mamy powiedzmy dlaczego (alergia, nie mamy czasu się opiekować).
Możemy zapytać jakich języków uczy się rozmówca, dlaczego akurat ten?
Czy był za granicą, czy był w Polsce? Co mu się w Polsce/Polakach podoba a co nie?
Tematów do rozmów jest bardzo dużo :) Jak widać.
Pewnie cały dzisiejszy dzień będą mi jeszcze wpadać do głowy :)
Temat na pewno nie jest wyczerpany.
Mam nadzieję, ze choć trochę pomogłam tym wpisem. Jest on chaotyczny, ale również pora w jakiej pisze go jest straszna :P
Powodzenia!

.

9 komentarzy:

 1. Ja nigdy nie planuję tego, o czym będę rozmawiać. Rozmowa zawsze biegnie swoimi torami i po prostu czekam co się wydarzy, wtedy daję się porwać tej fali ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis i ten artykuł też interesujący :] Jednak spodziewałem się wpisu, jak zapoznać osobę z którą można rozmawiać, bo o czym to raczej nie jest takie trudne :P Have a nice day!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny artykuł. Sama go przetłumaczyłaś?
  Mogłabyś napisać mi, w jaki sposób znalazłaś swoją rozmówczynię? Na jakiejs stronie internetowej, itp?

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulaaaa ja przeważnie też, ale czasem na wszelki wypadek jakby nastała cisza przygotowuje sobie taki temat :)

  97didek wiesz, ludzie są różni i niektórym nie przysparza problemu rozmowa z innymi a drugim tak :)
  Swoją rozmówczynie znalazłam na http://lang-8.com/ :)

  Jaga ( aka Malaika) nie, nie tłumaczyłam, dawno temu znalazłam go w internecie ;)
  Swoją rozmówczynie znalazłam na http://lang-8.com/ napisałam tam na swoim profilu, że szukam kogoś kto się uczy polskiego i że sama uczę się angielskiego, i odezwało się kilka osób :) umówiliśmy się i do dziś została jedna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny artykuł. Może też być pomocny taki ogólnikowy znaleziony w sieci http://www.opcja.vot.pl/?p=4 w pewnym sensie też dotyczy tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Francuski przez Skype! Korepetycje z francuskiego z native speakers szukaj tutaj http://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-francuskiego
  Chcesz idealnie gadać po francusku? To zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 7. Poszukuję osoby do konwersacji w języku angielskim, chętne osoby proszę o kontakt

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie do takich rozmów przygotowała nauka z native speakerem https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/zajecia-z-native-speakerem gdyż musiałem rozmawiać po angielsku w pracy. Myślę, że jeśli ktoś z nas ma w zamiarze dobrze nauczyć się języka obcego to na pewno taka metoda okaże się najbardziej skuteczna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje mi się, że przede wszystkim musimy nauczyć się chociaż trochę języka obcego aby mieć pewność iż coś z siebie wydusimy. Ja uczę się języka angielskiego z aplikacji mobilnej https://www.jezykiobce.pl/52-aplikacje no i jestem przekonana, że taki sposób jest jak najbardziej skuteczny.

  OdpowiedzUsuń